Google Alerts – להיות בעניינים עם גוגל אלרטס

היום אני רוצה לדבר איתכם על כלי של גוגל שכבר קיים זמן מה, אבל רק לאחרונה גיליתי את היעילות שלו.

מדובר על Google Alerts (או גוגל התראות עברית), כלי שמאפשר לנו לגלות תוכן חדש באינטרנט, בזמן שהוא מתפרסם, או יותר נכון – מתגלה על ידי גוגל.

איך זה עובד?

שמח ששאלת 🙂

למעשה הכלי הוא מאד פשוט ומה שעליך לעשות הוא למלא 5 שדות פשוטים לפיהם נקבעת ההתראה שלך וגם אפשר לקבל עדכונים למייל בכל פעם שיש תוכן חדש על השאילתא המבוקשת.

בואו נעבור על השדות אחד אחד:

1. שאילתת חיפוש: זהה לשורת החיפוש בגוגל, מה שאומר שמעבר לחיפוש ביטויים רגילים, ניתן להשתמש במגוון אופרטורים שגוגל מאפשרים לנו. דבר זה מעניק לנו צוהר לשימוש יצירתו ומאד ממוקד בכלי הזה – כל אחד לפי צרכיו. למידע נוסף על האופרטורים של גוגל אתם מוזמנים להיכנס לכאן.

2. סוג תוצאות: זהו מימד נוסף של סינון שגוגל אלרטס מאפשר לנו. למעשה מדובר בחיפוש הממוקד לפי עולמות התוכן השונים של גוגל, וכרגע הוא מכיל את האפשרויות הבאות:

 • הכל: כל התוכן שנמצא באינדקס של גוגל.

 • חדשות: תכנים חדשותיים בלבד – שימושי מאד במידה ואתם מנהלים מותג ואתם רוצים לעקוב אחר השיח האינטרנטי עליכם ו/או על המותג שלגם.

 • בלוגים: חיפוש בבלוגים בלבד – שימושי במידה ורוצים לעקוב אחרי נושא מסוים בבלוג שאתם מכירים.

 • וידאו: תכני וידאו בלבד, בעיקר מהאתר YouTube. תוך כדי כתיבת שורות אלו ממש, עולים לי כמה רעיונות יצירתיים לשימוש באופציה הזאת…

 • דיונים: למעשה מדובר בקהילות ואתרי פורומים. זאת האופציה המועדפת עלי, בהמשך גם אסביר למה.

 • ספרים: חיפוש של ספרים בלבד, עפ"י מאגר הספרים שיש בידי גוגל.

3. באיזו תדירות: כאן גוגל אלרטס מעניקים לנו אופציה לבחור באיזו תדירות נרצה לקבל את ההתראה שהגדרנו – באותו רגע, פעם ביום או פעם בשבוע.
באופן אישי, אני מגדיר את כל ההתראות שלי ל'באותו רגע'. הסיבה היא שאני מגדיר במייל שלי rule מיוחד כך שכל ההתראות ייכנסו לתיקייה וכך לא יפוצצו לי את האינבוקס. כך אני ניגש להתראות מתי שאני רוצה בצורה נוחה. ממליץ בחום.

4. כמה: כאן יש לנו 2 אופציות בלבד: 'כל התוצאות' ו- 'רק התוצאות הטובות ביותר'. למען האמת, עוד לא הבנתי איך גוגל מחליט בדיוק מהן התוצאות הטובות ביותר. מה שאני עושה בדרך כלל, זה בודק שאילתא מסוימת בזמן אמת (יש preview של גוגל שמראה לנו בדיוק מהן התוצאות של מה שאנחנו מגדירים) ואיפה שיש יותר תוצאות – אני בוחר. יש מקרים ש'רק התוצאות הטובות ביותר' מראה לי יותר תוצאות מאשר 'כל התוצאות' – לכו תבינו…

5. שלח אל: כאן אנחנו פשוט צריכים להגדיר את כתובת המייל שאנו נרצה שההתראות יישלחו אליה.

אוקיי, אבל מה לעזאזל עושים עם זה?

לאחר שעברנו על הפיצ'רים של הכלי, בואו נראה דוגמא של מה בתכלס הוא יכול לעזור לנו. אני מאמין שתמונה אחת תמחיש עבורך איך אפשר להשתמש בגוגל אלרטס בצורה הטובה ביותר:

אז מה יש לנו כאן? מה שההתראה הזאת בעצם אומרת לגוגל זה "תיידע אותי כל פעם שיש תוכן חדש באתר stips.co.il בצירוף המדויק של המילים 'התקנת מזגן'". אגב, האתר stips.co.il למי שלא מכיר, הוא אתר נחמד מאד של שאלות ותשובות. אתם יכולים לתרום מהידע שלכם ולענות לאנשים במגוון נושאים, וגם להשאיר קישור רלוונטי. אני לא מעודד שימוש בשיטה הזו להספים אתרים למוות, אבל כל עוד אתם נותנים ערך לאנשים אני לא רואה סיבה למה לא להשאיר קישור רלוונטי על הדרך.

אני, דרך אגב, משתמש הרבה באפשרות של "דיונים" – מחפש כל מיני שאילתות רלוונטיות לאתרים שאני מקדם, קובע לי התראה 'באותו רגע' וכך נאספות לי באינבוקס (בתיקייה ייעודית) המון התראות ואני ניגש אליהן בדרך כלל בזמן אחד מרוכז.

שימושים נוספים לגוגל אלרטס

 • מעקב אחרי שם העסק או המותג שלך – להיות בעניינים כל פעם אשר מתפרסמת ידיעה חדשותית כזו או אחרת עליך/החברה שלך/האתר שלך וכן הלאה.

 • מעקב אחרי טרנדים – להייות מעודכנים בנישה שלך או בנישה שמעניינת אתכם.

 • מודיעין – איסוף מידע על המתחרים העסקיים שלך.

 • לקוחות שלך – במידה ואתם עובדים עם לקוחות, תוכלו לעקוב אחרי ידיעות הרלוונטיות עבורם, ולעדכן אותם עם המלצה או טיפ רלוונטי. הגדלת ראש בסגנון הזה יכול להעלות את הערך שלך בעיני הלקוח עשרות מונים מאשר העבודה השוטפת (מנסיון).

 • עוד אינספור שימושים אחרים – לאחר שהבנת את האפשרויות של הכלי, אני מעודד אותך לעוף עם הדמיון ולחשוב על שימושים אפשריים שייתנו לכם ערך אמיתי. הידע נמצא שם – חשוב איך אפשר לנצל אותו לטובתך!

לסיכום

גוגל אלרטס הוא כלי חזק, במידה ומשתמשים בו נכון. רוצים ליצור את ההתראה הראשונה שלכם? התחילו כאן. בהצלחה!

עוד
מדריכים