8 דרכים למצוא עבודה באינטרנט

נתחיל מסיפור אישי: לאחרונה עזבתי משרה מלאה בתור מנהל פרוייקטים SEO בחברה גדולה. היו לכך מספר סיבות אך בגדול הכל מתנקז לדבר אחד וזה העובדה שבוער לי בעצמות להיות עצמאי ולפתח פרוייקטים אישיים שלי בתחום הSEO ושיווק באינטרנט.

במס' חודשים האחרונים חיפשתי במרץ עבודה בתור שכיר וגם בתור פרילאנסר עד שהגעתי למסקנה הנ"ל, אך במהלך התקופה למדתי ושכללתי מספר שיטות מוכרות ומוכרות פחות – לחיפוש עבודה יעיל דרך האינטרנט. את הממצאים אחלוק לפניכם כאן:

1. אתרי דרושים

טוב, בטח עכשיו אמרתם לעצמכם בראש "כאילו דהההה" אז סבבה, לגיטימי. המטרה של המאמר הזה היא גם לציין מקורות מוכרים וטובים וגם לפתוח את הראש לגבי אלו שקצת פחות. אז כן – אתרי דרושים היא כנראה האופציה המועדפת על רובנו. אתרים אלו מתחלקים לאלו שבתשלום ואלו שבחינם. במהלך הזמן יצא לי להכיר לא מעט כאלה, אבל אוכל לחסוך לכם זמן בכך שאציין את הטובים והמוכרים ביותר:

 • Alljobs – יש לוח חינמי, אך ל"רציניים" מבינכם אני ממליץ על המנוי החודשי (47 ש"ח בחודש, נכון לכתיבת שורות אלו). בנוסף, לאייפוניסטים מבינכם אני ממליץ על האפליקציה הייעודית לאייפון (מאז שרכשתי מנוי כמעט לא נגעתי באתר – אך ורק באפליקציה).

 • Jobmaster – לוח חינמי ומעולה, אפשרויות סינון רבות. בנוסף מתפרסמות שם משרות בלעדיות שלא רואים באתרים אחרים.

 • Jobnet – אתר מצוין נוסף. גם כאן ניתן לסנן עפ"י פרמטרים רבים. כמו כן, גם להם יש אפליקציה לאייפון, אם כי לטעמי לא הכי ידידותית וגם לא כ"כ מסונכרנת עם הנתונים שיש באתר.

 • פורטל דרושים – באופן אישי פחות השתמשתי באתר הזה, מפני שהוא מציג בעיקר משרות בתחום האפילייטס וPPC (פחות בSEO), אם כי עושה רושם שהוא נוח לשימוש ומתעדכן לעיתים תכופות.

עד כאן ציינתי את האתרים המובילים לדעתי. יחד עם זאת, אם אתם אוהבים להיות קצת מחוץ לעדר יש מקומות נוספים שתוכלו למצוא בהם משרות בתחום האינטרנט:

 • לוח דרושים AskPavel – הייתי שמח לציין את האתר הזה במקבץ הקודם, אם כי מהרושם שלי הוא מציג לרוב משרות שפורסמו במקומות אחרים, וגם לא מתעדכן על בסיס קבוע אלא יותר ב"תקופות". בלי שום קשר לזה – מאורגן בצורה נוחה ויש אופציה נחמדה לסינון בין "משרה מלאה" ו"פרילאנס"

 • Jobcity – מנסיוני האישי קשה למצוא משרות באתר הזה בתחום השיווק אונליין. הממשק ידידותי ונוח, אך הבעיה העיקרית פה היא ההיצע הדל בתחום הספציפי שלנו.

 • הפצת קורות חיים – מאד פשוט להעלות קו"ח שלכם, לבחור אזור/תפקיד וכו' – ואז להמתין!

2. אתרי פרילאנסרים

במידה ואינכם מחפשים משרה מלאה או חלקית ומעוניינים לעבוד כפרילאנסרים, יש אתרים שמיועדים בדיוק לכם. גילוי נאות: אין לי נסיון רב עם אף אחד מהאתרים הללו, אבל מנסיון של חברים ומכרים אני מביא לכאן את הרשימה המומלצת הבאה:

 • Xplace – האתר המוביל בארץ למציאת פרוייקטים על בסיס פרילאנס. בנוסף, ניתן לפרסם פרוייקט בחינם במידה וחשבתם להקים איזה סטארט אפ או סתם אפליקציה קטנה. בכדי להגיש הצעות כפרילאנסר יש לשלם, והאתר מציע מגוון חבילות לתקופות שונות.

 • Bizreef – ניתן למצוא מגוון פרוייקטים בתחומים שונים שקשורים לאינטרנט ומחשבים

 • פרילאנסרים – יצא לי להתנסות באתר הזה לפני שנתיים או משהו כזה. סה"כ ממשק ידידותי והיצע לא רע של פרוייקטים.

 • Find a Freelance – דומה לאתר הקודם.

אתרי פרילאנסרים בחו"ל

בחו"ל ההיצע הרבה יותר גדול (וגם התחרות על כל מעסיק פוטנציאלי גוברת). יחד עם זאת, שיווק באינטרט זה תחום בינלאומי שאפשר לבצע בכל שפה ומכל מקום, על כן ראיתי לנכון לציין כאן את האתרים המובילים בחו"ל למציאת פרוייקטים ולהעסקת פרילאנסרים:

 • Elance – אתר פופולארי ומוכר, מכיל שירותים והצעות מכל עולם האינטרנט – קידום אתרים, כתיבה, שיווק, בנייה ותכנות, עיצוב, עריכת וידאו ועוד.

 • oDesk – שמדברים איתכם על להעסיק הודים ופקיסטנים זה לרוב מתבצע דרך האתר הזה, שהנוכחות של עובדים ממדינות עולם 3 בו היא גבוהה במיוחד. מהצד השני, תוכלו כמובן להציע את שירותכם לקהל אמריקני או אירופאי ולהרוויח סכומים גבוהים בהרבה מהארץ.

 • Guru – אין לי נסיון אישי עם האתר, אך שמעתי עליו רק דברים טובים.

 • Freelancer – פרוייקטים כאן מתחילים ב-30$ מינימום, אז אנחנו מדברים על סכומים יותר רציניים בהשוואה לשאר האתרים.

בגדול, כדאי שתדעו שאתרים כאלה דורשים יותר תשומת לב מאתרי הדרושים המסורתיים, שכן לרוב זה דורש תהליך של "הגשת הצעה" (כמו מכרז פומבי) והרבה יכולת לשווק את עצמכם, לעקוב, להגיש הצעות נגדיות למתחרים ועוד. זה דורש לא מעט התעסקות ואם אתם לא בנויים לזה – אולי כדאי לוותר מראש.

3. אתרי מיני-פרוייקטים

לא ממש מצאתי הגדרה טובה לאתרים מהסוג הזה, אם יש לכם הצעה טובה יותר – אשמח לשמוע 🙂

בגדול מדובר באתרים של הצעה קבועה תמורת סכום קבוע (לרוב 5$ או 20 ש"ח) כאשר האתר המפורסם ביותר בקטגוריה הזאת הוא כמובן Fiverr הישראלי. אתרים אלו יותר מוכרים לרוב האנשים אני מניח, מהצד של הקונה ולא המוכר – אך יש גם לא מעט אנשים שמתפרנסים די יפה מזה. בחו"ל כבר קמו לפייבר עשרות מתחרים אך גם בארץ יש מספר אפשרויות נחמדות, אם בא לכם להציע שירותים שונים ולהרוויח כמה גרושים תוך כדי:

 • Fiverr – האתר פותח על ידי יזמים ישראלים אך פונה לקהל הבינלאומי. במידה ויש לכם כשרון בכתיבה (באנגלית או שפה זרה אחרת), בעיצוב לוגואים, בדיבור מול מצלמה או בתחומים הרבה יותר הזויים, תוכלו להציע את שירותכם לקהל העצום שפוקד על האתר לעיתים קרובות. התשלום הוא 5$ אך האתר גובה 1$ עמלה על כל עסקה, מה שאומר שישארו לכם ביד 4$ – משתלם בעיקר אם הינכם יכולים להציע משהו שלוקח מעט מאד זמן לבצע.

 • גיגים – הגרסה הישראלית אולי המוכרת ביותר היא האתר גיגים מקבוצת זאפ גרופ (דפי זהב לשעבר). להבדיל מפייבר, האתר מציע שירותים בסכומים של 20, 30,40 ו-50 ש"ח אז יש כאן יותר מרחב להרוויח.

 • 20s – אתר ישראל דמוי פייבר, שמציע מספר שירותים תמורת 20 ש"ח (המקבילה הישראלית ל-5$).

4.  פורומים

למי שלא יודע, פורומים יכולים להיות כלי נהדר למציאת פרוייקטים או משרות, בעיקר פורומים נישתיים בתחום הרלוונטי לתחום בו אתם מחפשים. בכל פורום גדול בדרך כלל יש תת-פורום של הצעות עבודה או פרוייקטים, שם בדרך כלל אנשים מפרסמים כתובות מייל וניתן לפנות אליהם ישירות בדרך הזו. לי באופן אישי יצאו מספר קשרים ארוכי טווח בעזרת פורומים.

כמה דוגמאות? בבקשה:

וכמובן שיש עוד כמה בסגנון…

5. ליצור התראה בגוגל אלרטס

הסברתי בעבר על שימושים שונים בכלי המצוין של גוגל – גוגל אלרטס, אז כן – הוא יכול גם להיות שימושי מאד בזמן חיפוש עבודה. הרי לאינדקס של גוגל יש את המידע הכי עדכנתי כמעט על כל תחום בעולם – אז למה שלא ננצל זאת לטובתנו? כל מה שעלינו לעשות הוא להגדיר שאילתא מסוימת ולחכות שגוגל יתריע לנו במייל בכל פעם שהוא מוצא תוכן רלוונטי על זה באינטרנט. לצורך ההמחשה:

דרושים SEO בגוגל אלרטס

6. רשתות חברתיות

 • פייסבוק –  מסתבר שחוץ מלשרוף לנו שעות על גבי שעות, פייסבוק יכול להביא גם תועלת! אז אפשר לנצל את הפייסבוק לטובת מציאת עבודה? כמה דרכים:

 1. לכתוב סטטוס נואש ובו אנו מבקשים את הסיוע של חברינו לגייס את כל הקשרים שבאפשרותם על מנת לעזור לנו במציאת עבודה (מומלץ לציין תחום ואזור). אופציה זו לא מתאימה לביישנים מבינינו…

 2. לנסות ליצור קשר באמצעות "אנשי מפתח" בתחום ולשאול האם הם שמעו/מכירים על מישהו שמגייס.

 3. להצטרף לקבוצות כמו הקבוצה הזו – להציע את עצמכם או להתעדכן בהצעות המתפרסמות מפעם לפעם.

 • לינקדאין – מציאת עבודה ויצירת קשרים עסקיים היא אחת הפעילויות המרכזיות לשמה נועדה הרשת הזאת. לכן, במידה ואין לכם עדיין פרופיל – אולי תרצו לפתוח אחד, לעדכן את הפרופיל שלכם ולהתחיל לנסות להתחבר לאנשים מהתחום שלכם.

7. חיפוש מקומי באמצעות Google Maps

גוגל Maps מכירים? סבבה. היום בעידן הלוקאליזציה ובעזרתם של Local Pages בגוגל, ניתן למצוא מעסיקים פוטנציאלים גם עפ"י מיקום פיזי. כך תוכלו לדעת האם הנסיעה למעסיק דורשת החלפת אוטובוס/רכבת באמצע ולוותר על הג'וב מראש, או לחפש כמה מטרים ליד הבית 🙂

התהליך מאד פשוט:

 1. נכנסים לגוגל, ומחפשים "קידום אתרים תל אביב" (לצורך העניין), לאחר מכן לוחצים על "מפות" בפס השחור העליון, או לחלופין נכנסים קודם לגוגל מפות ומחפשים את הביטוי [תחום] + [אזור].

 2. לאחר מכן מקבלים משהו שנראה ככה:

  עבודות מקומיות בעזרת גוגל מפות

 3. מחפשים בתי עסקים רלוונטים באזור המגורים שלנו (אם בא לנו להיות קל"בים)

 4. בשלב הבא לחיצה על כח אדם מהפינים האלה יפתח לכם חלון ובו לרוב יהיו פרטים על שם העסק, אתר אינטרנט, כתובת מייל וגם מספר טלפון

 5. יוצרים קשר עם בעל העסק ומקווים לטוב 🙂

אגב, העסק הזה עובד גם בסמארטפונים, אם אתם בעניין של לחפש עבודה בדרכים או בלי לקום מהמיטה. התהליך זהה, רק שבמקום להיכנס לאתר גוגל אפשר להשתמש באפליקציה של גוגל מפות. אם נמשיך עם הדוגמא הקודמת נקבל משהו כזה:

גוגל מפות באייפון

8. פניות יזומות לחברות/בעלי עסקים

בכוונה השארתי את האופציה הזאת לסוף, שכן להערכתי אינה מתאימה להרבה אנשים מכיוון שדורשת יוזמה, חשיבה מחוץ לקופסא וגם לא מעט זמן.

למה הכוונה? קודם כל, הרבה מאד מעסיקים בוחרים שלא לפרסם באתרי דרושים הצעות עבודה, מסיבות כאלה ואחרות ודווקא מחפשים אנשים איכותיים שיגיעו אליהם דרך מכרים ("מפה לאוזן") או באמצעים אחרים. בלא מעט אתרים של חברות לבניית אתרים, קידום או כל דבר אחר – תמצאו עמוד ייעודי של דרושים ובו טופס יצירת קשר ו/או כתובת מייל בה אתם יכולים להציע את עצמכם לתפקיד. לא בטוח כי הם מגייסים באותו רגע, אך מנסיוני – לא מעט מעסיקים מעריכים פניות באופן יזום ובמידה ואתם עושים זאת מספיק פעמים – רוב הסיכויים שיוכל לצאת מזה משהו.

מה הפרוצדורה? מאד פשוט: 1. מחפשים בגוגל חברות רלוונטיות (או שם של חברה ספציפית) לתחום בו אתם מחפשים (אפשר בצירוף המילה "משרות" או "דרושים". 2. נכנסים לכמה אתרים רלוונטיים ומחפשים דרכים ליצירת קשר. גם אם אין עמוד ייעודי של דרושים, לא יזיק לשלוח פנייה ולנסות לברר האם זה רלוונטי. 3. שולחים מייל מנוסח בצורה יפה ומקווים לטוב.

אגב, יש דרך לייעל את השיטה הזאת בצורה משמעותית אך היא גובלת בשיטות לא אתיות, לכן אימנע בשלב זה מלפרסם אותה, אולי בהזדמנות…

זהו, אני מקווה שלמדתם משהו מהפוסט הזה, וגם אם לא – לפחות שלא השתעממתם 🙂

יש לכם רעיונות נוספים למציאת עבודה דרך האינטרנט? אשמח לשמוע בתגובות!

עוד
מדריכים