8 סיבות להתרחק מכתובות URL בעברית כמו מאש

8 סיבות להתרחק מכתובות URL בעברית כמו מאש

נתחיל מוידוי: אני מתעב כתובות URL בעברית. מה זה מתעב? בא לי לשבור את מסך המחשב שאני רואה אתרים שמשתמשים בזה (וכל מי שמכיר אותי יעיד שאני אחד האנשים הרגועים אם לא ה…)

מאז שכל העולם התחיל להשתמש באתרי וורדפרס, התופעה הזו רק הולכת וגדלה (כמובן שזה גם קיים במערכות אחרות). שלא תבינו לא נכון, אני חולה על וורדפרס, המערכת הכי טובה בעולם לדעתי, אבל – לרוב האנשים נורא נוח לא להתעסק עם הURLים ופשוט להשאיר את המצב כמו שהוא. התוצאה: אתרים עם כתובות מכוערות להפליא, ארוכות כמו החוות דעת של אייל שני, וגורמות לצרות, הרבה צרות.

אז הנה כל הסיבות שבגללן לא כדאי להשתמש בכתובות בעברית:

1. זה מכוער טילים!

עכשיו תגידו לי אתם, איזה כתובת יותר סקסית?

http://www.example.co.il/post.html

או

http://www.example.co.il/%D7%9E%D7%95%D7%A6%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%A0%D7%93%D7%A4%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%A0%D7%93%D7%A3/%D7%9E%D7%A0%D7%93%D7%A3-%D7%9B%D7%99%D7%9E%D7%99

כן, לא חשבתי אחרת.

2. אי אפשר לקשר עם זה בסבבה

מאז עדכוני הפינגווין כולנו פתאום נהיו יצירתיים בדרך שאנו מקשרים – מגוונים באנקורים, משתמשים בשם המותג וחלקנו גם מקשרים רק באמצעות כתובת האתר, ללא אנקור טקסט. יש גם לא מעט אתרים (למשל אינדקסים) שזו הדרך היחידה שניתן להוציא מהם קישור.

אז מה קורה כאשר יש לנו כתובת כזאת ארוכה ומכוערת? אין מצב שנשתמש בקישור כזה – פדיחה! אז או שנקשר לדף הבית, או ש…בעצם אין ברירה אחרת.

3. לך תבין על מה העמוד מדבר

סביר להניח שאף אחד מאיתנו לא מדבר ג'יברישית, אז כן – בהרבה מקרים הרבה יותר נוח לנו להסתכל על כתובות של עמוד ולהבין מה-URL במה מדובר – למשל אם מישהו מצרף לנו כמה כתובות במייל, או שאנו מסתכלים על דוח כלשהו באנליטיקס, או עוד מליון דוגמאות שאני נתקל בהן ביום יום אבל לא עולות לי כרגע – בקיצור, למה לעשות את החיים קשים?

4. זה עושה הרבה דרעק עם הפניות 301

ניסיתם פעם להפנות כתובות 301 עם URLים בעברית? תאמינו לי – לא כיף. לכל דף יש 2 גרסאות לפחות במקרה הטוב. למה? כי גוגל סורק את העמוד בכל מיני וריאציות – פעם עם בגרסה העברית (ללא קידוד), פעם בגרסה הג'יברישית.

5. בעיות עם Crawlers

מי שאוהב כמוני להשתמש בכלי האדיר Screaming Frog, יודע שגם כאן – כתובות בעברית עושות עבודה קשה לזחלן, גורמות לו להוסיף כל דף פעמיים או יותר, ואז פשוט מקשה עלינו לקרוא ולהבין את הנתונים כמו שצריך. מעצבן, ובעיקר מיותר.

6. זה עושה בעיות עם וורד

קרה לי לא פעם ולא פעמיים, כאשר שלחתי למישהו מאמר עם קישור מוטמע בוורד, עם כתובת ארוכה במיוחד – וכאשר המאמר פורסם, הקישור באורח פלא לא עבד/היה שבור וכו'. אז כן, גם וורד לא מחבב במיוחד כתובות כאלו. המצב הולך ומחמיר ככל שמדובר ביותר היררכיה במבנה הקישור.

7. זה נראה חובבני

בתכלס, זה פשוט לא נראה מקצועי. תחשבו על כל האתרים הגדולים שאתם מכירים – ynet, וואלה, Mako וכו' – מישהו משתמש בכתובות בעברית? לא נראה לי. רבאק, אם כבר מקימים אתר חדש – תשקיעו בדיוק עוד 2 שניות לכל עמוד ותעניקו לו כתובת URL שגם יהיה ברור מהו נושא העמוד וגם לא יסבך אתכם בהמשך הדרך.

8. כי האלטרנטיבה הרבה יותר טובה

אם כל הסיבות לעיל לא שכנעו אתכם לשקול את זה ברצינות, אז אני אנסה גישה שונה – למה לא בעצם? כי זה יגזול עוד 2 שניות מזמנכם? אולי אתם בכלל לא מודעים לעניין? כמובן שאין כאן המלצה גורפת להתחיל ולשנות כתובות לאתר קיים, אבל במידה ואתם מקימים אתר חדש עבורכם או עבור לקוח – לדעתי זאת הדרך הנכונה ביותר לעבוד, לטווח הארוך ובכלל.

מאד אשמח לדעת – מה אתם חושבים על הנושא? מוזמנים להגיב ולשתף!

7 Comments

 1. מסכים עם הכל.
  אבל את הטעות שלי עשיתי כבר לפני 4 שנים…עכשיו לך תחליף הכל.
  ממליץ גם – בלוגים\אתרים חדשים – URL נורמלי.

 2. דניאל, תודה על המאמר. נושא הכתבה די סקרן אותי ולכן עיינתי בה, אבל טענות שבה שגויות לדעתי באופן משמעותי ומציגות דעה כלשהי שנובע מחוויה אישית בלבד ואינו משקף בעיה גורפת כלשהי.
  נתחיל מהתחלה
  הקידוד אותה אתה מציג זה לא ג’בריש. אולי טעיתה בטענתך בין ג’יבריש לבין קידוד.
  קידוד וג’בריש הם שני דברים שונים. להל״ן ג’בריש:
  æåäé ãåâîà ìè÷ñè áòáøéú
  מה שצרפת ב url זה לא ג'בריש חד משמעית.

  הדוגמה של הקידוד שכתבת נראת רק באינטרנט אקספלורר בכתובת ה url. הכתובת המוצגת בדפדפנים אחרים היא תקינה בעברית + היא תקינה גם במנוע החיפוש של גוגל לכן איני מבין את טענותך הבאות שאתיחס תיכף.

  שנים של ביצוע הפניות לעולם לא נתקלתי בבעיה כלשהי. אני לא צופה בשום בעיה של הפניות 301 לכתובות בעברית לא באמצעות כלים אוטומטיים וגם לא באמצעות כתיבה ידנית של פקודות ב htaccess בשרת.

  ״לכל דף יש 2 גרסאות לפחות במקרה הטוב?״ מאיפה זה. אשמח לדוגמה קלאסית לדבר. יש לך טעות גדולה. הקידוד זה לא עוד url. קידוד הוא חלק מתצוגה וויזואלית של תוכנת הדפדפן. זה מובן גם לגוגל וגם לדפדפנים. זה לא ג’בריש. הקידוד עליו אתה מדבר זה בעצם העברית אותה אתה כותב. למשל תעתיק את אותו הקישור שצרפת לכרום בשורת כתובת ותצפה לתצוגה תקינה בשפה העברית של הקישור. לכן התצוגה היא בעיה של דפדפן וכלל לא קשור לנושא של 2 גרסאות לאותו דף.

  סעיף 6.
  1) לא מעתיקים מוורד ישירות לעורך וויזואלי וכאן הבעיה. וורד זאת תוכנה בפני עצמה שהוא עורך וויזואלי בסה״כ. ברגע שאתה מעתיק מוורד לעורך וויזואלי וובי, וורד מעתיק לך פקודות html שיצר לבד בתוכנה. היא לא מיועדת ל ווב אלא רק לתוכנה עצמה.

  תהליך עבודה בעתקת תוכן מתוכנת וורדפרס לווב לא תקינה בכלל בלי להתיחס לנושא שמבחינת seo וגם מבחינת תאימות לתקן w3c ואופטימיזציה למהירות טעינה של הדפים, להעתיק כתבה שנכתבה ועוצבה בוורד אסורה ישירות לעורך וויזואלי כמו ב tinymce editor או כל כלי אחר שרץ למשל בהרבה מאוד מערכות ניהול תוכן ובניהם וורדפרס למשל. לכן מכאן הבעיה. את הקישורים צריך להוסיף בעורך שבה מוסיפים את הכתבה ולא להעתיק מוורד מסמך מוכן עם קישורים ועיצובים ולצפות שבאתר זה יראה תקין. הטקסט המועתק לא צריך לכלול תגיות html שנוצרה אוטומטית בוורד.

  עיינת פעם בתוכן שעותק מוורד לעורך וויזואלי? תעתיק מוורד מאמר ישירות לעורך וויזואלי ואז תעבור לתצוגה טקסטואלית ותראה מה זה.

  בקשר לאתרים כמו mako או ynet וכו'… זאת טענה מאוד לא טובה. הרכבת של שינוי url של אתרים אלו עברה לפני 10 שנים. אתה לא באמת יכול להביא טענה הזאת לטיעון אותה מציג.

  לא יודע מה לגבי מאקו, אבל ב ynet או themarker המערכות שלהם זה רחוק מלהיות ״עכשווי״ שלא נדבר שהם ישנים מאוד, דוגמא: תמונות ממוזערות לכתבות מכינים אותם ידנית בדהמרקר, מכאן אתה יכול להבין עם מה יש לך עסק לכן טענה כמו למה אתרים אלו לא משתמשים בפיצ'ר כזה או אחר אינו רלוונטי.
  שינוי גורף שכזה יגרום להרבה נזק. לכן אם מחליפים כתובות או שעושים זאת בהתחלה או לא עושים בכלל באתרים בסדר גודל כמו ynet או themarker שקמו לפני הרבה מאוד שנים ויש לזה משמעות מאוד גדולה מבחינת seo, פרסום, שיווק ברשתות חברתיות וכו'.
  שינוי כזה בשבילם זה מאוחר לכן אתה לא יכול להביא זאת כטענה.

  לסיכום:
  אני יכול להסכים איתך חלקית שאולי כתובות בעברית נראות פחות טוב בחלק מהמקרים אבל המצב הוא לא דרמטי כפי שאתה מתאר כאן וכמובן שטענות אותן הצגת שגויות לדעתי האישית.
  בכל מקרה, תודה על הכתבה

 3. אהלן יוסי
  תודה על התגובה המושקעת 🙂

  קודם כל, ברור לגמרי שהפוסט משקף לגמרי את דעתי האישית ואין בעיה מהותית להשתמש בכתובות בעברית. מצד שני, אני מאוד בגישה שאם יש לך את ההזדמנות – פשוט תשתמש בכתובות באנגלית.

  אתייחס לטענות שלך בנפרד:
  לגבי הקידוד והג'יבריש – אתה צודק, לא התכוונתי שיתפסו אותי במונחים המדויקים אבל לדעתי המסר היה ברור ותודה על התיקון 🙂

  לגבי הקידוד, אני לא מדבר על הכתובת שרואים בדפדפן, אבל בכל הזדמנות אחרת שעובדים עם כתובות כאלה – במייל, באנליטיקס, שעושים קופי פייסט – זה פשוט נראה מכוער וארוך מדיי.

  לגבי ההפניות, היה לי נסיון רע עם זה. כאשר הייתי צריך להפנות כתובות של אתר מעברית לכתובת באנגלית, ההפניה לא תמיד עבדה בגרסה של הכתובות המקודדת ולכן הייתי צריך לעשות 2 הפניות – גם מהכתובת בעברית עם הקידוד וגם מהכתובת בעברית "ויזאולית" נקרא לזה – כמו שרואים בשורת הדפדפן. ייתכן שזה היה מקרה נקודתי אבל זה היה מהנסיון שלי. בנוסף, כמו שציינתי בפוסט זה גורם בבעיות עם זחלנים שונים כמו Screaming Frog או כלים כמו Scrapebox שלא יודעים איך "לאכול" את הכתובות בעברית.

  לגבי וורד – לך תסביר את זה לכל אחד שאתה עושה איתו שת"פ.

  לגבי האתרים הגדולים, זה כנראה הטיעון הכי חלש בפוסט אבל ראיתי לנכון לציין אותו. ואני עדיין חושב שגם אם יקום אתר חזק בסדר גודל של אלו שציינתי כיום, לא נראה תופעה כזאת של כתובות בעברית.

  בקיצור, בחרת כנראה להסתכל על העניין הזה מזווית טכנית בעוד אני כתבתי על זה בהיבט האסתטי, המעשי והיומיומי – זה פשוט לא נוח ומעצבן (אותי באופן אישי), לעבדות עם כתובות כאלו, בעיקר בגלל שאין סיבה טובה ויש אלטרנטיבה קלה מאד.

  בנוסף, לא ראיתי שום טיעונים בעד השימוש בכתובות כאלו, ואני לא חושב שיש כאלו 🙂

  תודה יוסי, מעריך אותך ואת התגובה שלך.

 4. אני מסכים איתך שזה יותר נוח ויותר אסטטי – אך נשאלת השאלה מה יעזור לאתר שלי לקבל דירוג יותר גבוה?

  דרך אגב אם אתה מעתיק את הכתובת של הדומיין הראשי ולאחר מכן את הכתובת של התיקייה הפנימית (של העמוד) אתה יכול לקבל קישור נורמלי שנראה ככה http://www.domain.com/עמוד-פנימי/
  אני עושה את זה הרבה! זה לוקח עוד בדיוק שתי שניות להעתיק את הקישור ואני בונה ככה קישורים לעמודים הפנימיים.

  למשל אני כותב בסוף של כתבה באתר חיצוני משהו בסגנון הזה:

  "למידע נוסף אודות תחום X גלוש לאתר בקישור הבא:
  http://www.domain.com/עמוד-פנימי/"

  זה עובד פיקס 🙂

 5. תודה ג'וני,
  שמע זה נכון שאפשר להסתדר עם קומבינות כאלה ואחרות, אבל בעיניי זה התעסקות מיותרת.

  האם כתובות בעברית יעזרו לך לדירוגים? אני בספק. לדעתי ומנסיוני לפרמטר הזה יש משקל שולי ביותר וכמובן לא משהו שאי אפשר לפצות עליו בקלות. בנוסף היום גוגל יודע לתרגם כתובות URL ואם תיתן לעמוד את המחרוזת באנגלית הוא ידע לתרגם ולהדגיש את זה בתוצאות.

  תעשה ניסוי ותחפש ביטויים עם תחרות גבוהה. כמה תוצאות תראה שם עם כתובות בעברית? אני לא אומר שזה מזיק, אני אומר שזה פשוט לא עוזר (לפחות לא ברמה שהרבה מייחסים לזה).

 6. אני מסכים איתך באופן ממש חלקי. לא אפרט את הכול כי יוסי ג'אנה עשה זאת לפני ובפירוט רב. תודה יוסי 🙂
  בהתייחס לנקודה 5, אכן הצפרדע מציגה לכל דף עד 3 כתובות: כתובת url בעברית, כתובת עם קידוד באותיות גדולות %D7%A9%D7%9C%D7%95 ולסיום, כתובת עם קידוד באותיות קטנות %d7%a9%d7%9c%d7%95 .
  זה לא נורא אם מוכנים לזה, אבל אם אתה רוצה להיפטר מזה עליך לעבור לגרסה בתשלום.
  יש דרך לפתור את נושא הקישור המכוער לפוסטים בוורדפרס, למשל שאתה מטמיע את הקישור בפייסבוק, במייל או בכל מדיה אחרת:
  זה הקישור המכוער http://www.seoreport.co.il/2503/%D7%94%D7%92%D7%90%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%90%D7%9F-%D7%A9%D7%93%D7%A8%D7%92-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%90%D7%AA%D7%A8-%D7%A9%D7%9C%D7%95
  וזה הקישור ה"נקי": http://www.seoreport.co.il/2503
  חלק מהכתובת היא ה- post_id וכמובן שהפעלתי canonical
  ועוד לא דברנו על הערך של כתובת הדף בעברית לקידום…

 7. איך אני מיישם את זה בוורדפרס?
  יש איזשהו קוד או תוסף שצריך להטמיע דרך וורפרס, כך שהכתובות לא יוצגו בעברית?

Trackbacks/Pingbacks

 1. כלי מדהים שמבטל את הצורך ב-URL בעברית - בן פינס - כתיבת תוכן שיווקי - […] הסיבות מעידות על כך שלא כדאי להשתמש בכתובת בעברית. אתר IMTOOLS אפילו פרסם 8 סיבות להתרחק מכתובות […]
 2. כלי מדהים שמבטל את הצורך ב-URL בעברית - שנים חיפשתי בלוג שאשכרה עוזר בשיווק, עד שכתבתי אותו בעצמי - […] הסיבות מעידות על כך שלא כדאי להשתמש בכתובת בעברית. אתר IMTOOLS אפילו פרסם 8 סיבות להתרחק מכתובות […]

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *